wędkarstwo - poradnik wędkarski
logo - strona główna kalendarza

Sposób na klenia


Klenie to bardzo zachłanne ryby. Niewiele jest chyba jadalnych substancji, których nie używa się jako przynęty na klenie. Co więcej, każdy wędkarz ma swoją ulubioną przynętę, którą może być dosłownie wszystko: zaczynając od żab, a kończąc na rdzeniu kręgowym byka. 

sposób na klenia

Obecnie najczęściej używa się standardowych przynęt: białych robaków, poczwarek, chleba, sera i mielonki. Jednak jest pewna znakomita przynęta na klenie, którą zaczęto powszechnie stosować dopiero w połowie lat 80. - jest nią ugotowana wołowina. Jeżeli nie spotkaliście się jeszcze z tą przynętą, może się wydawać wam trochę dziwna. Ale to przecież zupełnie naturalne, że jeśli ryba świetnie bierze na robaki i mielonkę, to z pewnością nie przepłynie spokojnie obok kawałka o wiele lepszego mięsa. 

 

Mielone i gotowane

W przeciwieństwie do robaków, wołowina nie jest przynętą popularną i często stosowaną przez wędkarzy W Anglii po raz pierwszy usłyszano o niej podczas zawodów wędkarskich, gdy okazała się najlepszą z zimowych przynęt. Łowiono na nią wyrośnięte klenie w miejscach, w których dotąd nie udawało się złowić tej ryby używając innych przynęt (najprawdopodobniej klenie miały już dosyć białych robaków i poczwarek). Na całodzienne wędkowanie potrzeba zaledwie kilogram zmielonego mięsa i kilka dekagramów ugotowanego mięsa stekowego. Jest to tańsze niż dwa litry białych robaków, których się zazwyczaj używa. Mięso należy trzymać w lodówce albo zaraz po kupieniu zabrać ze sobą nad rzekę. Będąc już na miejscu, należy wrzucić mielone mięso w łowisko, a gotowany stek założyć na haczyk. Włóżcie mięso mielone do garnka, dodajcie trochę wody i rozdrobnijcie duże kawałki rękami. Gdy mięso będzie już miękkie i wilgotne, dosypujcie po trochę bułki tartej albo suchej zanęty, cały czas dokładnie mieszając. Niektórzy wędkarze dodają do tej mieszanki trochę poczwarek, dzięki czemu zanęta szybciej wabi ryby. Gdy dodacie już wodę, dwie garście suchej przynęty w zupełności wystarczą, aby wilgotne mięso mielone stało się zanętą o właściwej konsystencji. Uformowanie kulek wielkości pomarańczy z powstałej mieszanki nie powinno stanowić żadnego problemu. Ugotowane mięso stekowe, które ma być przynętą na haczyku, trzeba pokroić na kawałeczki. Za pomocą nożyczek można wyciąć przynętę o różnej wielkości i kształcie. Kawałki wielkości poczwarki są idealne na małe haczyki, natomiast kawałki wielkości paznokcia są lepsze, jeśli zamierzamy wybrać się na większe gatunki ryb i stosujemy do tego większe haczyki.

łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
kotwica do łódki wędkarskiej
Autor: Poradnik wędkarski 4 września 2023
Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
Pokaż więcej
Share by: