wędkarstwo - poradnik wędkarski
logo - strona główna kalendarza

Pewne przynęty na szczupaka


Na samą gumę, choćby nie wiadomo jak rewelacyjną, bez odpowiedniego uzbrojenia szczupaka się nie złowi.

szczupak atakujący przynętę
wobler typu shad

Wobler typu shad


Woblery typu Shad to dla wielu wędkarzy najlepsza przynęta spiningowa na szczupaka. Duży ster sprawia, że przy każdej prędkości prowadzenia wobler wykonuje jakąś pracę i zawsze utrzymuje się z dala od powierzchni. Kiedy się Shadem spininguje, można go sprowadzić na głębokość do czterech metrów, podczas trolingowania jeszcze głębiej.


Najłatwiejszy, zarazem najbardziej skuteczny sposób łowienia Shadem, nazywany w wędkarskiej gwarze schodach polega na dosyć szybkim sprowadzeniu woblera, za pomocą kołowrotka, na metr, półtora pod powierzchnię i jednym ciągiem, ale teraz bardzo dynamicznie, ściągnięcie go jeszcze głębiej, długim pociągnięciem szczytówki. W ostatniej fazie wobler się zanurza jeszcze głębiej i mocno przy tym wibruje. Zatrzymujemy ściąganie. Wobler się wynurza. Bardzo delikatnie wybieramy luz żyłki. Podczas wynurzania  jest najwięcej ataków.


Takie prowadzenie Shada imituje zachowanie rybki, która najpierw ucieka w głębinę, później, osłabiona, się wynurza. Wibracje woblera powstałe przy ściąganiu go w głębsze partie wody mają zwrócić uwagę drapieżnika na przynętę, a bezwładne wynurzanie się dać mu okazję do ataku.


Shady z powodzeniem używa się do trolingu.

wahadłówka alga

Wahadłówki alga


Wahadłówki Alga produkowane są w kilku wielkościach. Wszystkie mają kształt. W ogóle są to łowne blachy, a wśród nich, największy model, C 3 zdobył sobie największą popularność na rzecznych łowiskach.. Tą blachę prowadzi się w specyficzny sposób. Po zarzuceniu, w stronę drugiego brzegu, pozwala się tonąć blasze, a prądowi wody wybierać linkę z kołowrotka. Kiedy linka wybrzuszy się w kształt dużej podkowy zamyka się kabłąk i unosimy szczytówkę kija na godzinę dziewiątą. Prąd wody napiera na linkę, lacha przesuwa się po dnie.  Na kiju dosyć łatwo wyczuć jak czepia się o nierówności dna. Nie ingerujemy w spływ blachy, chyba, że wyraźnie czujemy branie. Łatwo je odróżnić od zaczepu.


Najważniejszy moment w prowadzeniu jest, kiedy linka się wyprostuje. W pierwszym momencie blacha jest przy dnie. Chwilę później prąd wody napiera na linkę i trochę podnosi blachę nad dno. Bardzo powoli nakręcamy żyłkę na kołowrotek. W tym momencie jest najwięcej brań. Na dziesięć brań dziewięć jest właśnie w tym momencie.


W trakcie wleczenia wahadłówki przez prąd wody zdarzają się zaczepy. Dosyć łatwo się z nich uwolnić. Wypuszcza się z kołowrotka trochę linki, żeby prąd wody z robił z niej tak zwany balon, później zamyka kabłąk i z wyczuciem zacina. Zacięcie wyrywa przynętę z zaczepu, bo skierowane jest z prądem wody.

kopyto relax

Kopyto relax


Kopyto to kolejna świetna szczupakowa przynęta. Tajemnica jego skuteczności tkwi w tym, że ma dużą płetwę ogonową, gibki korpus i zawsze dobrze pracuje, bez względu na tempo prowadzenia. Kopyto jest produkowane w wielkościach od 3 do 15 cm. Największą popularnością cieszy się model 7,5 cm, który jako pierwszy, znalazł się w handlu ponad dziesięć lat temu,. Oprócz oryginalnego kopyta jest wiele podróbek, jednak kopyta Relaksa są zawsze przed nimi. Decyduje o tym dostępność do wielkiej ilości  kolorów, w tym do tzw. laminatów, gum z półprzezroczystych mas plastycznych. W różnych kompozycjach barw.


Na samą gumę, choćby nie wiadomo jak rewelacyjną, bez odpowiedniego uzbrojenia szczupaka się nie złowi. Ciężar główki musi być taki, żeby plastikowy korpus do złudzenia przypominał zachowanie się żywej rybki.  Jest to szczególnie ważne, kiedy się przynętę prowadzi powoli. Główki do 7,5–centymetrowego  kopyta powinny ważyć od trzech do siedmiu gramów. Taką przynętę można daleko rzucić i spenetrować nią różne warstwy wody. Lekka główka pozwala wolno prowadzić przynętę w odległości metra lub półtora nad dnem. Jest to ważne ze względu na sposób, w jaki szczupak atakuje. Zajmuje on stanowisko przy dnie i uderza w zdobycz od dołu.

obrotówka

Obrotówka


Obrotówka bez korpusu z dużym włosianym chwostem jest jakby stworzona do połowów przy powierzchni. Prowadzona wolno tuż pod powierzchnią, potrafi z wody o głębokości do dwóch metrów wywabić z zielska każdego szczupaka i sprowokować go do ataku. W wodzie półmetrowej można ją prowadzić tak, żeby się  wynurzała i chlapała. Znakomicie spisuje się, kiedy  krótkim, precyzyjnym rzutem umieszcza się ją w korytarzu między grążelami i trzcinami.

Wędkowanie w Kwietniu
Autor: Poradnik wędkarski 1 kwietnia 2025
Kwiecień to jeden z najbardziej ekscytujących miesięcy dla wędkarzy. Przyroda budzi się do życia, temperatura wody stopniowo rośnie, a ryby zwiększają swoją aktywność. Wiosenna aura sprzyja dłuższym wypadom nad wodę, jednak warto pamiętać, że wiele gatunków rozpoczyna tarło, co oznacza obowiązujące okresy ochronne. Jakie ryby łowić w kwietniu i gdzie ich szukać? Sprawdź nasz poradnik!
łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
Pokaż więcej
Share by: