wędkarstwo - poradnik wędkarski
logo - strona główna kalendarza

Jak przygotować orzechy tygrysie


Orzechy tygrysie zwane też migdałami ziemnymi to dobra alternatywa lub wsparcie dla kulek proteinowych. Trzeba je jednak umiejętnie przygotować i dziś piszemy, jak to zrobić.

jak przygotować orzechy tygrysie

Orzechami tygrysimi nazywamy bulwy korzenne cibory. Jednym z ich zastosowań jest użycie w roli przynęty i zanęty na karpie. Cechuje je wysoka zawartość węglowodanów, tłuszczów nienasyconych i białka, czyli tego, co karpie lubią najbardziej. Oprócz tego zawierają sporo minerałów i witamin. Czy trzeba czegoś lepszego?

Orzechy tygrysie są przynętą (zanętą) lat dziewięćdziesiątych. Żadna inna przynęta nie zrobiła w ciągu kilku ostatnich lat tak dużego zamieszania w światku karpiarzy, jak właśnie orzechy tygrysie. Są one ekstremalnie twarde, a tym samym całkowicie "odporne" na ataki drobnicy. Zanim karpie zaakceptują orzechy jako nowe pożywienie, musi jednak upłynąć trochę czasu. Dlatego tez dłuższe nęcenie jest nieodzowne. 

Największa wada orzechów tygrysich: Są one bardzo drogie i można je kupie tylko w nielicznych sklepach wędkarskich. 

Przygotowanie: moczyć w wodzie przez 48 godzin, a następnie gotować przez około 40 minut

Surowe orzechy tygrysie przypominają suche, twarde rodzynki. Aby móc je podać rybom, należy je gotować przez ok 40 minut, w czasie których pęcznieją i wchłaniają dużo wody. Po gotowaniu odstawia się orzechy na trzy dni w tej samej wodzie w której były gotowane. W tym czasie na jej powierzchni tworzy się gęsta, śluzowata powłoka powstała z wydzielin naszych orzechów. I to już wszystko, orzechy po odcedzeniu są gotowe.

Nie trzeba dodawać żadnych aromatów, bo orzechy same w sobie są bardzo atrakcyjne dla karpi. Kto jednak chce poeksperymentować, może na etapie namaczania dodać płynne preparaty, takie jak scopex, wanilia, dodatki na bazie rybnej. Można je też dodać w czasie gotowania, aby silniej się wchłonęły. Na 10 l wody wystarczy ok 100 ml aromatu w płynie.

Tak przygotowane orzeszki można przechowywać przez kilka tygodni. Tym, którzy nie mają czasu lub możliwości samodzielnie przygotowywać "tygrysy", można zaproponować gotowe orzechy, do kupienia w szczelnie zamkniętych pudełkach. Mogą one być o smaku naturalnym lub aromatyzowane czy barwione.

łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
kotwica do łódki wędkarskiej
Autor: Poradnik wędkarski 4 września 2023
Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
Pokaż więcej
Share by: