wędkarstwo - poradnik wędkarski
logo - strona główna kalendarza

Wymiary ochronne ryb


Wymiar ochronny oznacza długość ryby od początku głowy do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej. Wędkarzy obowiązuje przestrzeganie następujących wymiarów ochronnych, poniżej których ryby nie mogą być zabierane z łowiska.

wymiary ochronne ryb
Ryba Wymiar (cm) Okres ochronny
Amur brak brak
Boleń 40 cm 1 stycznia - 30 kwietnia
Brzana 40 cm 1 stycznia - 30 kwietnia
Certa 30 cm w Wiśle pomiędzy zaporą we Włocławki a jej ujściem 1 września - 31 listopada. W pozostałych odcinkach Wisły i innych rzekach 1 stycznia - 30 czerwca
Głowacica 70 cm 1 marca - 31 maja
Jaź 25 cm brak
Jelec 15 cm brak
Karaś brak brak
Karp do 30 cm - nie dotyczy rzek brak
Kleń 25 cm brak
Krąp brak brak
Leszcz brak brak
Lin 25 cm brak
Lipień 30 cm 1 marca - 31 maja
Łosoś 35 cm 1 pażdziernika - 31 grudnia
Miętus na rzece Odrze od ujścia Warty, do granic z wodami morskimi wynosi 30 cm, w pozostałych wodach 25 cm 1 grudnia - ostatni dzień lutego
Okoń 18 cm brak
Płoć brak brak
Pstrąg dla pstrąga potokowego do 25 cm w Wiśle i jej dopływachod jej źródeł do ujścia Sanu, w Odrze i jej dopływach do granicy z Czechami do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w Bystrzycy i jej dopływach. W pozostałych wodach do 30 cm. Brak wymiaru ochronnego dla pstrąga tęczowego okres ochronny pstrąga potokowego w Wiśle przypada od 1 września do 31 stycznia na odcinku od jej źródeł po ujście Sanu. Podobnie na samej rzece San oraz jej dopływach. Ten sam okres obejmuje rzekę Odrę do granicy z Czechami.
Sandacz 50 cm 1 stycznia - 31 maja
Sieja 35 cm 1 października - 31 grudnia
Sielawa 18 cm brak
Sum 70 cm 1 listopada - 30 czerwca
Szczupak 50 cm 1 stycznia - 30 kwietnia
Świnka 25 cm 1 stycznia - 15 maja
Tołpyga brak brak
Troć 35 cm na odcinku rzeki Wisły do zapory we Włocławku okres ochronny obejmuje czas od 1 października do 31 grudnia. W pozostałym okresie obowiązuje zakaz łowienia troci w czwartki, soboty i niedziele. Na odcinku od zapory we Włocławku do ujścia Wisły troć jest chroniona od 1 grudnia do ostatniego dnia lutego
Węgorz 40 cm 15 cerwca - 15 lipca
Wzdręga 15 cm brak
okres ochronny ryb

Okres ochronny ryb

Udowodniono, że rośliny w różnych stadiach rozwojowych odzwierciedlają sumaryczny wpływ czynników meteorologicznych, działających w ciągu pewnego czasu, można nimi posłużyć się jako wskaźnikami czasu tarła ryb. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że różne przejawy życia zwierząt, a zatem i tarło ryb, można zsynchronizować z terminami kwitnienia roślin, a tym samym kalendarz astronomiczny zastąpić kalendarzem przyrody. 


Przebieg tarła poszczególnych gatunków ryb przedstawia się następująco ( według Bernatowicza ):



1. Tarło szczupaków w strefie przybrzeżnej małych i rozległych jezior odbywa się wtedy, gdy lód odtaje przy brzegach i woda tworzy wiosenne rozlewiska. Wtedy właśnie zakwita podbiał pospolity, a lepiężnik różowy znajduje się w pełni kwitnienia. 


Tarło dobiega końca, gdy w jeziorach przy dnie rozwijają się pierwsze listki grążela żółtego, pękają liście olchy czarnej i zaczynają rechotać żaby. Podczas tarła szczupaków na płyciznach śródjeziornych rozległych jezior przekwita podbiał pospolity, zakwita i w pełni kwitnie knieć błotna, klon zwyczajny i mniszek pospolity. W tym czasie liście grążela żółtego i trzciny pospolitej wydostają się na powierzchnię wody. W drugiej połowie tarła zakwita czeremcha zwyczajna i bez pospolity, a pełne ich kwitnienie zbiega się z zakończeniem tarła. 


2. Rozród okoni  w małych i płytkich jeziorach rozpoczyna się w czasie pękania pąków liściowych olchy czarnej, a dobiega końca, gdy liście pałki wąskolistnej wydostają się z wody i zakwita knieć błotna.W rozległych i głębokich jeziorach tarło okonia rozpoczyna się przeważnie wtedy, gdy kończy się jego rozród, w małych jeziorach, co zbiega się z przekwitaniem podbiału pospolitego, a za kwitaniem i pełnym kwitnieniem mniszka pospolitego oraz klonu zwyczajnego. Podczas pełnego tarła okoni w pełni kwitnie knieć błotna, zakwita i w pełni kwitnie agrest. W drugiej połowie tarła zakwita śliwa domowa i czeremcha zwyczajna. Wskaźnikami zakończenia tarła może być w pewnej mierze pełne kwitnienie gruszy pospolitej i czeremchy zwyczajnej. 


3. Tarło płoci  w małych i silnie zarośniętych jeziorach jest zbieżne z wykształceniem się listków olchy czarnej i pełnym kwitnieniem podbiału pospolitego, a kończy się podczas zakwitania klonu zwyczajnego. 


W rozległych i zimnych jeziorach tarło rozpoczyna się wraz z zakwitaniem klonu zwyczajnego i mniszka pospolitego, a dobiega końca w czasie pełnego kwitnienia tych roślin. 


4. Rozród sandaczy zbiega się z kwitnieniem jabłoni w sadach. W czasie pełnego tarła kwitnie kasztanowiec zwyczajny i bez pospolity, a przy końcu rozrodu przekwitają grusze pospolite. 


5. Tarło leszczy  przeważnie odbywa się w dwu okresach. Pierwszy okres przypada na pełne kwitnienie jabłoni w sadach, kasztanowca zwyczajnego, sosny zwyczajnej i bzu pospolitego; zakończenie tego okresu przypada na czas kłoszenia się żyta. Początek tarła leszczy w drugim okresie zbiega się z zakwitaniem osoki aloesowatej, pełnym kwitnieniem chabra, bławatka i żyta. 


6. Tarło karpia  przypada na okres kwitnienia osoki aloesowatej i bzu czarnego, pełnego kwitnienia chabra bławatka, żyta i kaliny hordowiny. 


7. Rozród wzdręgi  w małych i wielkich jeziorach odbywa się prawie jednocześnie. W tym czasie zakwita bez czarny, w pełni kwitnie chaber bławatek i żyto zwyczajne oraz w pełni kwitnienia znajdują się pięciornik gęsi i osoka aloesowata. Na zakończenie tarła wskazuje początek przekwitania bzu pospolitego. 


8. Tarło uklei  w rozległych jeziorach odbywa się w dwuch okresach. Pierwszy przypada w okresie od kłoszenia się do zakwitania żyta, zakwitania osoki aloesowatej i bzu czarnego oraz kwitnienia siedmiopalecznika błotnego. W drugim okresie rozmnażania się uklei zakwita lipa szerokolistna i w pełni kwitnie rdestnica połyskująca. 


9. Tarło karasi  zbiega się z kwitnieniem bzu czarnego i osoki aloesowatej oraz pełnym kwitnieniem pięciornika gęsiego, chabra bławatka i żyta. W pełni okresu tarłowego zakwita lipa szerokolistna. 


10. Rozród sumów  przypada na okres zakwitania osoki aloesowatej i bzu czarnego oraz pełnego kwitnienia kaliny hordowiny. 


11. Tarło linów  zbiega się z okresem pełnego kwitnienia bzu czarnego oraz osoki aloesowatej. Największe nasilenie tarła obserwowano podczas kwitnienia lipy szerokolistnej. 


12. Miętusy  rozpoczynają rozród w jeziorach w okresie ustalania się zimy z dużymi mrozami, gdy tafla lodowa jeziora utrzymuje konia z naładowanymi saniami. W wykazie tym nie uwzględniłem krąpia, który jako wyjątkowy chwast rybny nie ma okresu ochronnego, należy, więc go tępić przy każdej okazji. Ze zrozumiałych względów nie znalazł się w tym wykazie także węgorz, który odbywa tarło w Morzu Sargassowvm.

łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
kotwica do łódki wędkarskiej
Autor: Poradnik wędkarski 4 września 2023
Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
Pokaż więcej
Share by: