wędkarstwo - poradnik wędkarski
logo - strona główna kalendarza

Kołowrotek


Kołowrotek to urządzenie umożliwiające wysuwanie i zwijanie żyłki. Dzięki niemu wędkarz może umieścić zestaw wraz z przynętą daleko od brzegu. Zadaniem kołowrotka jest także umożliwienie holowanej rybie wysunięcie odpowiedniej ilości żyłki w celu niedopuszczenia do jej zerwania.

kołowrotek

Jak dbać o kołowrotek

Nasz sprzęt to nasza ryba więc nie pozwólmy na to by nas zawiódł w najmniej oczekiwanym momencie. 

 

Ile razy słyszmy że kołowrotek nie wytrzymał holu dużej ryby. Postarajmy się więc zadbać o to, żeby uniknąć takiej sytuacji.

 

Podstawową sprawą jest smarowanie. Typowymi objawami są braku smaru są cięższa i głośniejsza praca przy zwijaniu żyłki, utrudnione zbijanie pałąka, skrzypienie korbki. Oczywiście są elementy ukryte szczelnie i smarowne fabrycznie co wystarcza na wiele lat, jednak reszta jest narażona na wypłukiwanie smaru przez wodę i naturalne zużycie.

Do smarowania różnych części kołowrotka nie powinno się używać jednego rodzaju preparatu, gdyż musi mieć odpowiednią konsystencję. Tak więc na przykład do łożysk i do dźwigni pałąka używam smaru 'luźnego'. A do korbki trochę gęstszego.

Różnego rodzaju smary można kupić w sklepach wędkarskich. Wystarczy zapytać a sprzedawca na pewno nam coś doradzi. Oczywiście należy dozować smar w odpowiedniej ilości, gdyż zwykle powierzchnie poszczególnych detali są bardzo niewielkie, dlatego róbmy to naprawdę punktowo. Które elementy należy smarować widać na szczegółowej ilustracji dołączonej przy sprzedaży.

 

Na koniec małe uwagi. Starajmy się nie rozbierać naszych kołowrotków w warunkach polowych. Grozi nam utrata drobnego detalu który załatwi temat dalszego wędkarstwa. Róbmy to w domu. Elementy sprężynujące wyjmujmy po uwolnieniu ich z naprężenia. W przeciwnym wypadku na pewno ''ożyją'' i wykonają skok donikąd!

kołowrotek o stałej szpuli

Kołowrotek o szpuli stałej


Kołowrotek o szpuli stałej. Jest to najczęściej stosowany typ kołowrotka. Szpula kołowrotka jest usytuowana równolegle do wędziska i żyłka schodzi zwojami w kierunku szczytówki. Ułatwia to bardzo dalekie wyrzuty przynęty przy użyciu lekkiego sprzętu bez obawy splątania żyłki. Dodatkową zaletą tych kołowrotków jest możliwość wymiany szpuli, dzięki czemu możemy bardzo szybko wybrać odpowiednią dla nas średnicę żyłki bez konieczności ponownego jej nawijania. 

 

Przy zakupie kołowrotka o szpuli stałej należy szczególną uwagę zwrócić na:

 

  • wytrzymały i odporny na korozję korpus 
  • cichą i lekką pracę kołowrotka 
  • pewny i płynnie regulowany hamulec 
  • pojemność szpuli 
  • przełożenie 

multiplikator

Multiplikator


Multiplikator. Jest to kołowrotek używany najczęściej do połowów morskich. Zastosowanie przekładni zębatej zwielokrotnia obroty szpuli w stosunku do korbki, co sprawia, że prędkość zwijania jest porównywalna z kołowrotkami o szpuli stałej. Kołowrotki tego typu mają zazwyczaj specjalny wodzik, układający równomiernie żyłkę na szpuli i bezpiecznie rozprowadzający ją podczas wyrzutu przynęty. Główną zaletą multiplikatora jest to, że zwijana żyłka nie trze o krawędź szpuli i nie ulega skręceniu, co znacznie wydłuża jej żywotność. Posługiwanie się tego typu kołowrotkiem wymaga jednak pewnej wprawy, co może stanowić problem dla początkującego wędkarza. 

kołowrotek o szpuli ruchomej

Kołowrotek o szpuli ruchomej


Kołowrotek o szpuli ruchomej (bez przełożenia). Tego typu kołowrotki stosowane są głownie w wędkarstwie muchowym, gdzie ze względu na grubość sznura nie wchodzi w grę kołowrotek o szpuli stałej.

łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
kotwica do łódki wędkarskiej
Autor: Poradnik wędkarski 4 września 2023
Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
Pokaż więcej
Share by: