wędkarstwo - poradnik wędkarski
logo - strona główna kalendarza

Sandacz


sandacz

Sandacz  pospolity dostatecznie i intensywnie żerować zaczyna pod koniec sierpnia. Wrzesień i październik są najlepszymi miesiącami połowu. W ciepłą słoneczną pogodę łowimy wczesnym rankiem lub przed wieczorem, natomiast w dni chłodniejsze łowimy bez przerwy.


Sandacz należy do rodziny okoniowatych. W ogólnej budowie podobny jest do okonia, z tym, że tułów sandacza jest bardziej wydłużony i szerszy w grzbiecie. Ubarwienie boków jest szaro zielone z mniej regularnymi poprzecznymi pręgami, grzbiet oliwkowy lub zielono szary. Płetwy grzbietowe i ogonowa w tymże odcieniu z ciemniejszymi cętkami, pozostałe blado żółte oczy opalizujące jakby zamętniałe. Sandacz ma dobrze rozwinięte uzębienie, lecz wąski przełyk, wobec czego może chwytać nawet w dojrzałym wieku tylko nieduże rybki. Żywiąc się więc mało wartościowa drobnicą i nie wykazując tej żarłoczności co okoń, a odznaczając się wysokimi walorami smakowymi swego mięsa, sandacz ma poważne znaczenie gospodarcze. Jest on jednocześnie przyjemną zdobyczą dla wędkarza, tym bardziej, że okazy 3 kilogramowe nie należą do rzadkości. W sprzyjających warunkach może osiągnąć długość 1 metra i ciężaru 10-12 kilogramów.

Przy dużej klarowności wody, sandacz żeruje przy dnie. Zmętnienie się jej natomiast powoduje podniesienie się sandacza nawet do połowy głębokości wody. Przy silnym zanieczyszczeniu wody znaleźć go można na miejscach płytkich tuż przy brzegu. Trzeba mieć to na uwadze przy ustalaniu zastawienia przynęty.

Łowienie sandacza na spinning wymaga dużej wprawy w prowadzeniu przynęty dostatecznie głęboko w miejscach na ogół obfitujących w zaczepy. Trzeba liczyć się przy tym ze stratą wielu sztucznych przynęt.

Najczęściej poławia się tę rybę na żywca. Sprzęt musi by ć niezwykle delikatny, gdyż sandacz przejawia dużą podejrzliwość w stosunku do podawanej mu przynęty.

Jako przynęt używamy małych rybek, nie przekraczających 6 - 8 cm (kiełbi, uklei). Po uchwyceniu żywca , sandacz trzyma go delikatnie w pysku, odpływa na kilka metrów, staje i zaczyna rybkę połykać od strony ogona (odwrotnie niż szczupak). Za chwilę sandacz przesunie się dalej, przez ten czas na żyłce powinien być luz aby nie odczuł on oporu. Dopiero gdy ruszy z drugiego postoju, należy zacinać. 

Niezwykłe wyniki połowu można uzyskać, łowiąc na martwą rybkę, filet. Przynęta ta musi leżeć na dnie.


Okres połowu

Najlepszą porą roku jest jesień. Pora dnia to noc. Sandacze wychodzą z głębin w przybrzeżne parte jeziora po zmroku.


Przynęta

Standardowe przynęty spinningowe jak woblery, twistery, rippery, błystki wahadłowe. Charakterystyczną przynętą sandaczową jest kogut. Ponadto małe ryby żywe lub martwe. Nie pogardzi też pękiem rosówek.


Występowanie: rzeki, jeziora, duże i głębokie zlewiska, Morze Bałtyckie.... 

Ciało: Wydłużone, podobne kształtem do szczupaka. Długi i spiczasty pysk. Ubarwienie szaro-zielone lub brązowo-zielone, poprzeczne smugi na bokach. 

Długość ciała: do 130 cm 

Ciężar: 3 - 5 kg, maks. 23 kg 

Znaczenie gospodarcze: Ryba hodowlana, walory spożywcze

Okres ochronny: od 1 stycznia do 31 maja. 

Wymiar ochronny: 50 cm. 

Limit dzienny: W ciągu doby boleń, karp, lipień, pstrąg potokowy, amur biały, sandacz, szczupak, brzana (łącznie) 3 szt.

Powiązane wpisy

szczupak na spinning
Autor: Poradnik wędkarski 12 grudnia 2020
Spinning to najbardziej sportowa metoda połowu szczupaka. Przy wędkowaniu z łodzi wystarczy wędzisko 1,60 - 1,80 m, z brzegu 2 - 2,20 m, o średniej akcji. Kołowrotek o stałej szpuli, 100 m żyłki lub plecionki.
spinning w październiku
Autor: Poradnik wędkarski 12 grudnia 2020
Dla jednych październik staje się końcówką sezonu, dla innych sezon trwa na dobre, ale bezsprzecznie jesień to bardzo dobra pora na drapieżnika, gdzie rybą miesiąca jest między innymi szczupak. 
porady jak łowić szczupaki
Autor: Poradnik wędkarski 12 grudnia 2020
Szczupaka w zbiornikach należy szukać w okresie wiosennym w płytkich zatokach i na wypłyceniach, latem i jesienią drapieżniki licznie występują w starym korycie wody oraz na spadach górek podwodnych, a także w karczach, których nie brakuje,

Najnowsze artykuły

łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
kotwica do łódki wędkarskiej
Autor: Poradnik wędkarski 4 września 2023
Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
Zobacz więcej...
Share by: