• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Jak złowić sandacza


    Sandacz ma swoje szczególne przyzwyczajenia lubi przebywać w określonych miejscówkach. Istnieje prawie stuprocentowe prawdopodobieństwo, że jeśli trafimy na twarde dno bez złogów mułu, to będą tam sandacze. No i niby wszystko jasne, ale nie do końca, znalezienie bowiem piaszczystych, żwirowatych, gliniastych miejsc to dopiero połowa sukcesu. Natomiast sprowokowanie chimerycznych sandaczy do brania to jest wyzwanie.

    jak złowić sandacza

    ,,Mętnookie'', tak najczęściej wędkarze nazywają sandacza, żerują kiedy chcą, szczególnie latem. Jest to ryba tylko dla wytrwałych łowców, którzy nie zrażają się niepowodzeniami i konsekwentnie próbować będą swojego wędkarskiego szczęścia z wędką w wytypowanym miejscu. Na połów sandacza najlepiej wybrać się nad wodę wtedy, gdy szykuje się zmiana pogody, oraz w dni pochmurne z niezbyt silnym wiatrem z kierunku południowego, kiedy od czasu do czasu kropi deszcz. Ulubiony zestaw wielu uznanych spinningistów sandaczowych to kij o wyrzucie do 30 g, cienka plecionka do 6-7 kilogramów, twistery rippery ,kopyta, od 5 do 11centymetrów w kolorze seledynu (najlepiej fluoroscencyjnym), żółci i bieli. Element czerni mile widziany.


    Technika opadu i zacięcie

    Sandacze uwielbiają atakować ,,gumy'' podane techniką długiego opadu. Polega ona na dwóch - trzech krótkich poderwaniach przynęty z dna ku powierzchni, a potem na opuszczaniu jej na dno na napiętej żyłce bez jej zwijania na kołowrotek. Większość brań następuje właśnie w momencie opadania przynęty, co wymaga od wędkarza niezwykłej czujności' Atak sandacza sygnalizowany jest przez króciutkie pstryknięcie w żyłkę. Może to być drgnięcie w bok, przytrzymanie opadu przez moment lub jej poluzowanie. Każde z takich zachowań żyłki musi skończyć się zacięciem. Sandacz ma niezwykle twarde szczęki, zacięcie musi być mocne. Dlatego także hamulec kołowrotka dokręca się do końca i stosuje się ostre, cienkie i chwytne haczyki główek jigowych.

    łódka wędkarska
    Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
    Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
    Komplet przynęt wędkarskich.
    Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
    W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 4 września 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    Pokaż więcej
    Share by: