wędkarstwo - poradnik wędkarski
logo - strona główna kalendarza

Przepis na złowienie szczupaka


Lato nie jest najlepszym okresem łowienia drapieżników i sprowokowanie ich, by zaatakowały naszą sztuczną przynętę, nie jest wcale łatwe. Warto wtedy spróbować szybkiego obławiania dużej ilości miejsc ogólnie uznawanych za ich kryjówki. Taką metodę powinniśmy zastosować, jeśli nie znamy jeziora i nie mamy wiedzy na temat najlepszych godzin żerowania miejscowych szczupaków.

przepis na złowienie szczupaka

W prawdzie kazdy wędkarz zdaje sobie sprawę, że w okresie letnim największe szanse daje wędkowanie rano i wieczorem, ale doświadczenie podpowiada, że nie zawsze tak jest, ponieważ wiele jezior ma swoją indywidualną specyfikę. Dlatego najlepszą metodą jest wykonywanie kilku krótkich serii rzutów różnymi typami przynęt, a jeśli nie ma brań to zmienianie miejsca. Dopiero gdy złowimy szczupaka, warto się zakotwiczyć i dokładniej popracować spinningiem. Pamiętajmy, że szczupak z natury jest miłośnikiem optymalnej miejscówki i po złowieniu jednego egzemplarza na zwolnione miejsce wchodzi następny zębacz. Szybkie obławianie wielu stanowisk wymaga użycia najskuteczniejszych statystycznie przynęt sprawdzonych w różnych porach roku. Do zestawu takich przynęt nalezą między innymi średniej wielkości rippery i  ,,kopyta'' (perłowe, żółte i białe z czarnym lub niebieskim grzbietem, seledynowe z czerwonym zakończeniem ogona) o długości od 7 do 11 centymetrów. Duże wirówki', większe 7-10 centymetrowe wahadłówki oraz 9-13-centymetrowe wysmukłe woblery. Z tych przynęt ,,guma'', dzięki największej atrakcyjności w opadzie i dużej tolerancji na zmianę głębokości bez konieczności korygowania obciążenia, a także odporności na czepiające się zielsko, wydaje się najwłaściwszym wyborem. Podczas szybkiego obławiania wielu miejsc bardzo istotne jest korygowanie ciężaru przynęty w zależności od siły wiatru. Gdy wiatr wieje słabo lub umiarkowanie, raczej nie ma problemu z kontrolowaniem wyrzutu przynęty na napiętej żyłce, ale gdy mocniej dmuchnie, to na żyłce lub plecionce przy zbyt lekkim jej obciążeniu zaczyna robić się balon luźnej żyłki, który uniemożliwia szybkie zacięcie atakującego szczupaka. Należy na to zwrócić szczególną uwagę latem, gdy szczupaki nie są zbyt agresywne podczas polowania.

łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
kotwica do łódki wędkarskiej
Autor: Poradnik wędkarski 4 września 2023
Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
Pokaż więcej
Share by: