wędkarstwo - poradnik wędkarski
logo - strona główna kalendarza

Okoń


Okonie najlepiej łowić jesienią w porach popołudniowych i wieczornych. Wykazuje szczególną aktywność w dni wietrzne. Łowić go można niemal przez cały rok i przez całą dobę.

Do połowów spinningowych najlepsze są obrotówki, woblery, małe błystki, małe rippery i twistery. Do metody spławikowej i gruntowej najlepiej używać małych żywcy lub rosówek czy czerwonych robaków.

okoń

Okoń jest jedną z piękniejszych ryb występujących w naszych wodach. Już jego piękne ubarwienie i kształt ciała wskazuje, że jest on drapieżnikiem. To właśnie ta barwa pomaga mu ukryć się w roślinności wodnej w oczekiwaniu na pokarm. Okonie żywią się różnymi gatunkami ryb. Młodsze pasiaki gustują w skorupiakach, natomiast starsze w niedużych rybkach, ochotce. Okonie w młodszym wieku poruszają się i polują zazwyczaj w stadach na płotki i ukleje. I w tym miejscu pojawia się pewna kwestia sporna. Jak okoń atakuje potencjalną zdobycz? Według książek wędkarskich podgryza ogon, czyli atakuje od strony ogona. Natomiast gro wędkarzy twierdzi że atakuje od strony pyska. Z ciekawostek należy dodać, że ''garbusy'' mają bardzo wolny przyrost, co powoduję, że drobniejszych sztuk w naszych wodach jest dość sporo, natomiast już coraz trudniej o większe okazy. Ponadto są kanibalami. Gdzie szukać okoni? Na pewno w wodach stojących z dużą populacją narybku. Dobre łowiska okoniowe znajdziemy na Mazurach a także w Mietkowie czy J. Pilchowickim. Wolno płynące rzeki też są dobrym miejscem dla okoni. Najgłośniej o okoniach zrobiło się na przełomie lat 60 i 70 kiedy to choroba wrzodowa wyniszczyła populację okoni w Wielkiej Brytanii. W niektórych łowiskach, gdzie przeprowadzono badania stwierdzono, że wyginęło nawet 99% tych ryb.


Okoń to drapieżna ryba słodkowodna zaliczana do okoniokształtnych.

 

Od 2006 roku w Polsce wprowadzono wymiar ochronny okonia

Okręg Białostocki brak

Okręg Częstochowski tylko zb. Poraj 18 cm

Okręg Katowicki brak

Okręg Mazowiecki 18 cm

Okręg Nadnotecki 15 cm

Okręg Opolski 18 cm

Okręg Poznański 18 cm

Okręg Radomski 15 cm

Okręg Toruński 18 cm

 

 

Okoń ma ciało wygrzbiecone o ubarwieniu zielonym lub żółtawym z 5-9 ciemnymi smugami. Duży pysk jest zdolny do dużego rozwarcia. Łuski są drobne i mają kolor srebrny. Ryba jest szorstka w dotyku. 

Żywi się bezkręgowcami, ikrą oraz innymi rybami. Jest bardzo żarłoczną rybą, często uważaną za szkodnika.

 

Okres ochronny: nie ma. 

Wymiar ochronny: 18 cm

Limit dzienny: 5 kg. 

łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
kotwica do łódki wędkarskiej
Autor: Poradnik wędkarski 4 września 2023
Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
Pokaż więcej
Share by: