wędkarstwo - poradnik wędkarski
logo - strona główna kalendarza
Szczupak na spinning

Poradnik wędkarski

Spinning to najbardziej sportowa metoda połowu szczupaka. Przy wędkowaniu z łodzi wystarczy wędzisko 1,60 - 1,80 m, z brzegu 2 - 2,20 m, o średniej akcji. Kołowrotek o stałej szpuli, 100 m żyłki lub plecionki.

zaciety szczupak

Niezbędny jest zestaw ciężkich błystek wahadłowych do łowienia w rzekach i głębszych partiach jeziora oraz zestaw gumowych przynęt skutecznych w przybrzeżnych partiach zarówno jeziora, jak i rzeki. Błystkę prowadzimy dość wolno kilkadziesiąt centymetrów od dna, tak aby od czasu do czasu lekko zahaczała o podwodną roślinność. Aby skuteczniej sprowokować drapieżnika do ataku, można co jakiś czas gwałtownie przyśpieszyć kręcenie korbką kołowrotka, ale zaraz powrócić do normalnego rytmu. Penetrowanie łowiska zaczynamy zawsze od rzutów najbliżej łodzi czy brzegu, na którym stoimy.

Różne są zasady planowania samych rzutów. Jedni wędkarze wykonują kilka rzutów „na los szczęścia” w jednym miejscu i przepływają łodzią kilkadziesiąt metrów dalej wzdłuż brzegu rzeki czy jeziora. Inni wybierają przypuszczalne miejsce pobytu drapieżników (np. górkę podwodną) i wykonują kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset rzutów po kole w promieniu łodzi.

Takie systematyczne obrzucanie błystką jednego łowiska w gwarze wędkarskiej nazywa się „biczowaniem wody”. Obydwie zasady są dobre, jeśli w danym dniu odnoszą skutek. Przy czym pierwsza jest niewątpliwie bardziej sportowa, zmuszająca nas do ciągłego wiosłowania lub też do spaceru, jeżeli spinningujemy z brzegu. Szczupak chwyta przynętę dość zdecydowanie a jego branie wyraźnie wyczuwamy na szczytówce wędziska. Najtrudniej jest niekiedy wyczuć na wędce wyjątkowo dużą sztukę, której branie stwarzać może u wędkarza wrażenie zaczepu.

Zacinamy natychmiast, mocno, pionowo do góry. Ponieważ hamulec kołowrotka ustawiamy nieco poniżej granicy wytrzymałości żyłki, jej wysuwanie stawia rybie podczas ucieczki dość duży opór. Dlatego nie skręcamy zbyt wcześnie żyłki na kołowrotek, bo możemy nawet doprowadzić do jej zerwania, kiedy ryba jest jeszcze silna. Skręcamy natomiast korbkę kołowrotka, jeśli ryba płynie w naszym kierunku i tworzy się luz na żyłce.

Najwięcej opanowania i umiejętności musimy wykazać, kiedy szczupak zaczyna płynąć szybko w kierunku naszej łodzi. Wtedy trzeba błyskawicznie zwijać żyłkę na kołowrotek i szczytówką wędziska, na napiętej ale dość krótkiej żyłce skierować rybę w bok od łodzi. Jeśli nie zdołamy wykonać tego manewru i ryba zanurkuje pod łódź, wkładamy szczytówkę jak najgłębiej pod wodę i tak kontynuujemy holowanie.

„Tańczący” na żyłce szczupak musi się w końcu zmęczyć. I choć męczy się dość łatwo, nie podprowadzamy go zbyt szybko pod samą powierzchnię, gdyż może wtedy wyskoczyć z wody i w powietrzu, potrząsając energicznie łbem, uwolnić się od kotwiczki.

Podstawowym sprzętem do lądowania drapieżnika jest duży podbierak, który podprowadzamy do ryby „od dołu”. Spinningista wybierający się na szczupaka powinien zawsze zabierać go ze sobą, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy trafi się rekordowy okaz, którego bez podbieraka w żaden sposób nie da się wyrzucić z wody do łodzi lub na brzeg.

szczupak podczas walki

Ostatnie wpisy

łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
kotwica do łódki wędkarskiej
Autor: Poradnik wędkarski 4 września 2023
Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
Pokaż więcej
Share by: