Sandacz to czy... ? Wędkarze często mylą bersza od sandacza. Najlepsze połowy są jesienią, kiedy bersze intensywnie poszukują pożywienia. W niektórych rejonach bersz ma znaczenie gospodarcze, nie jest jednak popularną rybą wędkarską.
Bersz jest mniejszy niż sandacz, różni się od niego mniejszą ilością ciemnych pasów na bokach ciała sandacz ma ich 8-12, bersz 5-7 oraz krótszymi szczękami, sięgającymi zaledwie do połowy oka. Ciało bersza jest nieco grubsze a łuski większe niż u sandacza. Ryba ta zamieszkuje takie same wody jak sandacz, woli jednak trzymać się w środku nurtu w najgłębszych prądach, a także w głębokich starorzeczach. Spotyka się go również w wodach słonawych, w pobliżu ujść rzek. Dociera także w wyższe partie rzek, szczególnie w zlewisku Morza Czarnego. W Polsce licznie występuje w ujściu Parsęty oraz rzeki Odry.
Największe egzemplarze mogą osiągnąć do 40-45 cm długości i ciężar około 1 kg, przeważnie około 3-5 roku życia, rzadko jednak znajduje się większe niż 30 cm i cięższe niż 350 g.
Większe sztuki są drapieżne; szukając ofiar wśród narybku, zjadają małe okonie i jazgarze. Mniejsze bersze odżywiają się głównie organizmami dennymi.
Połowy wędkarskie nie różnią się od połowów sandacza, używa się jedynie znacznie mniejszych przynęt.
Ostatnie wpisy
To warto wiedzieć
Created by Poradnik wędkarski