wędkarstwo - poradnik wędkarski
logo - strona główna kalendarza

Martwa rybka na zestawie paternoster


Jednym ze sposobów takiego zaprezentowania niewielkiej martwej rybki, by była dobrze widoczna nad dnem rzeki, jest jej zawieszenie w toni na zestawie paternoster. 

martwa rybka na zestawie paternoster

Rybka zdaje się wówczas wolno pływać, a jej nieregularne ruchy sprawiają, że wygląda jak ranna. Poprzez krętlik przymocuj do żyłki głównej bocznik z bombką Arleseya oraz przypon stalowy z rybką uzbrojoną prostym systemikiem. Taki zestaw pozwoli ci utrzymać przynętę w miejscu. 

Jaka martwa rybka ? Drapieżniki łowi się na martwe ryby wszystkich dostępnych gatunków. Oto przegląd najczęściej stosowanych na przynętę. 


Ryby słodkowodne: martwe ukleje i leszcze uzbraja się w całości. Na wymiarowe jelce dobrze biorą duże okonie i inne okazowe drapieżniki. Niezłą przynętą są także kawałki wę­gorza. Ryby drapieżne odżywiają się w dużej części narybkiem długości 5-7 cm. Można go wykorzystać jako martwą przynętę (nie naruszając przepisów o wymiarach ochronnych ryb). Więcej małych rybek można zakonserwować za pomocą soli, która wzmacnia zapach przynęty. Dobrze biorą na nie okonie, a czasami również klenie. Jako martwej rybki wędkarze często używają płoci. Ich srebrzyste łuski oraz czerwone płetwy i oczy sprawiają, że ryby te są dobrze widoczne w toni łowiska. Płocie często padają ofiarą drapieżników i najlepiej nadają się na martwą przynętę. 


Ryby morskie: śledź - zarówno w całości, jak i pocięty na kawałki - jest jedną z najbardziej popularnych ryb morskich stosowanych jako martwa przynęta. Duże śledzie przekrojone na pół wydzielają bardzo dużo naturalnego zapachu, co zwiększa szansę przyciągania drapieżnika przez tę przynętę. Niemal równie często jak śledzi w roli martwej przynęty używa się surowych makreli (w niektórych wodach są one nawet skuteczniejsze). Nadają się one do łowienia z dużych odległości, gdyż mają zwarte mięśnie i przy energicznym wyrzucie nie spadają z haczyka. Szczególnie dobrze spisuje się podczas dalekich rzutów połówka makreli przeciętej uko­śnie, gdyż jej aerodynamiczny kształt ułatwia przynęcie poruszanie się w powietrzu. Jako martwą przynętę można wykorzystać również mniejsze ryby morskie - sardynki, szproty, a także kałamarnice, które po pocięciu na paski stanowią doskonałą przynętę na sumy. 

łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
kotwica do łódki wędkarskiej
Autor: Poradnik wędkarski 4 września 2023
Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
Pokaż więcej
Share by: