Rybka zdaje się wówczas wolno pływać, a jej nieregularne ruchy sprawiają, że wygląda jak ranna. Poprzez krętlik przymocuj do żyłki głównej bocznik z bombką Arleseya oraz przypon stalowy z rybką uzbrojoną prostym systemikiem. Taki zestaw pozwoli ci utrzymać przynętę w miejscu.
Jaka martwa rybka ? Drapieżniki łowi się na martwe ryby wszystkich dostępnych gatunków. Oto przegląd najczęściej stosowanych na przynętę.
Ryby słodkowodne: martwe ukleje i leszcze uzbraja się w całości. Na wymiarowe jelce dobrze biorą duże okonie i inne okazowe drapieżniki. Niezłą przynętą są także kawałki węgorza. Ryby drapieżne odżywiają się w dużej części narybkiem długości 5-7 cm. Można go wykorzystać jako martwą przynętę (nie naruszając przepisów o wymiarach ochronnych ryb). Więcej małych rybek można zakonserwować za pomocą soli, która wzmacnia zapach przynęty. Dobrze biorą na nie okonie, a czasami również klenie. Jako martwej rybki wędkarze często używają płoci. Ich srebrzyste łuski oraz czerwone płetwy i oczy sprawiają, że ryby te są dobrze widoczne w toni łowiska. Płocie często padają ofiarą drapieżników i najlepiej nadają się na martwą przynętę.
Ryby morskie: śledź - zarówno w całości, jak i pocięty na kawałki - jest jedną z najbardziej popularnych ryb morskich stosowanych jako martwa przynęta. Duże śledzie przekrojone na pół wydzielają bardzo dużo naturalnego zapachu, co zwiększa szansę przyciągania drapieżnika przez tę przynętę. Niemal równie często jak śledzi w roli martwej przynęty używa się surowych makreli (w niektórych wodach są one nawet skuteczniejsze). Nadają się one do łowienia z dużych odległości, gdyż mają zwarte mięśnie i przy energicznym wyrzucie nie spadają z haczyka. Szczególnie dobrze spisuje się podczas dalekich rzutów połówka makreli przeciętej ukośnie, gdyż jej aerodynamiczny kształt ułatwia przynęcie poruszanie się w powietrzu. Jako martwą przynętę można wykorzystać również mniejsze ryby morskie - sardynki, szproty, a także kałamarnice, które po pocięciu na paski stanowią doskonałą przynętę na sumy.
Created by Poradnik wędkarski