Gdzie szukać leszcza?
Lubi głębsze, szerokie i spokojne odcinki dolnych wód wolno płynących i dobrze nagrzanych. W starorzeczach i na łachach, w jeziorach naturalnych, żwirowniach z miękkim i mulistym dnem.
W Polsce spotkamy go we wszystkich nie pstrągowych wodach. Przebywa najchętniej w miejscach głębokich, zatokach i zakolach, powyżej jazów, i w jamach dennych, ale najczęściej daleko od brzegu. Występuje także w wodach zarośniętych roślinnością, wśród roślin lub w ich pobliżu. W ciągu dnia przebywa na głębszej wodzie, pod wieczór na płyciznach i blisko powierzchni wody. W zbiornikach zaporowych, w miejscach, gdzie brzeg stromo spada I gdzie głębokość sięga 2—5 m, można spotkać go blisko brzegu. Żyje w stadach, w ciągu dnia wędrując w poszukiwaniu pokarmu. Unika miejsc o kamienistym dnie.
Kiedy?
Główny sezon połowów leszcza trwa od czerwca do końca września, ale początki i bardzo dobre połowy pojawiają się już wczesną wiosną przed tarłem. Choć ryba ta bierze także i w czasie ciepłej jesieni, a niekiedy, poniżej zbiorników zaporowych, nawet w czasie łagodnej zimy. W gorące letnie dni nie bierze. Najczęściej żeruje w godzinach rannych i późnych wieczornych, jeśli woda jest niską i czysta, ustalona w czasie dusznej, bezwietrznej pogody. Bierze także w dzień lekko pochmurny, ale ciepły i nieco wietrzny, głównie w zatokach i w miejscach osłoniętych od wiatru.
Sprzęt do połowu leszczy.
Na leszcza dobre jest delikatne, długie wędzisko z miękką szczytówką, żyłka 0,15—0,22 mm, haczyki typu 6-10 w zależności od stosowanej przynęty. Kołowrotek dobrany odpowiednio do metody.
Metody połowu.
Na przepływankę ze spławikiem z przynętą prowadzoną po dnie. Na przystawkę ze spławikiem stałym lub przelotowym match, albo na feeder. Tam, gdzie głębokość wody jest większa od długości wędziska, łowimy ze spławikiem przelotowym. Wymienione metody stosuje się na większych głębokościach i na łowiskach położonych daleko od brzegu.
Przynęty.
Zwierzęce i roślinne: larwy ochotek, larwy much, czerwone robaki, larwy owadów, ciasto, makaron, ziemniaki, kukurydza, groch, czasem gotowane płatki owsiane i gotowane kasze, oraz ostatnimi czasy bardzo popularne przynęty gotowe, kupowane w sklepie jak różnego rodzaju, kulki, dumbelsy, pellet...
To należy wiedzieć.
Leszcz jest płochliwy i ostrożny. Aby połów był skuteczny, warto nęcić łowisko przez kilka dni przed połowem, potem tuż przed łowieniem i stale dawać niewielkie porcje w czasie samego połowu. Jeśli wędka spławikowa jest właściwie zmontowana, spławik podczas brania leszcza nie powinien tonąć, ale z położenia pionowego położyć się na powierzchni wody, powinno nastąpić wyraźne poluzowanie żyłki. Brania są delikatne i ostrożne, co wymaga od wędkarza pełnej koncentracji. Osiągnięcie sukcesu przy połowie leszczy zależy od wyboru miejsca o właściwej głębokości, którą trzeba zmierzyć w każdym punkcie łowiska. Jeżeli leszcze nagle przestaną brać, musimy szybko przenieść się tam, dokąd przypuszczalnie popłynęły. Po zacięciu ryby trzeba starać się jak najszybciej oderwać ją od dna i wyprowadzić z łowiska, aby nie spłoszyła innych ryb ze stada. W połowach leszczy można się wyspecjalizować i uzyskiwać znaczne sukcesy. Duże leszcze potrafią być samotnikami, kto chce je łowić, musi uzbroić się w cierpliwość i być wytrwałym łowcą. W Polsce wymiar ochronny leszcza nie obowiązuje Okresu ochronnego nie ustalono, a dzienny limit ilościowy przy odłowie leszcza wynosi 10 szt. łącznie z jaziem, kleniem i świnką.
Ostatnie wpisy
To warto wiedzieć
Created by Poradnik wędkarski