wędkarstwo - poradnik wędkarski
logo - strona główna kalendarza
Przebywanie ryb, w zależności od pory roku.

Poradnik wędkarski

Ryby drapieżne są tak samo zależne od pór roku i temperatury wody, jak i ryby spokojnego żeru służące im za pożywienie. Ryby drapieżne polujące z zasadzki, jak szczupak czy też ścigające swą ofiarę sandacz i okoń, przebywają w tych samych rewirach, co ich ofiary. Toteż znajomość przemieszczania się ławic ryb spokojnego żeru z upływem pór roku pozwala wędkarzowi wybrać z łatwością odpowiednie stanowiska.

W zimie występowanie ryb drapieżnych będzie decydować przebywaniem ryb karpiowatych w strefach cieplejszej wody na większych głębokościach jezior i w pobliżu zapór, rzek o bardzo znikomym prądzie, w przypadku zbiorników sztucznych. To samo zjawisko będzie występowało w lecie w przypadku pstrąga obawiającego się upału. Oprócz głębokości, wiatru, prądów i temperatury, zasobność wody w "biogeny" może wpływać na przemieszczanie się ryb. Woda uboga zawiera zawsze więcej tlenu niż woda bogata w substancje organiczne, gdzie żyje dużo planktonu roślinnego. Jest więc często ważne, jeszcze przed rozłożeniem wędki, by spojrzeć na wodę i starać się ocenić jej cechy, znaleźć kierunek wiatru, poznać jej głębokość, zorientować się w występowaniu roślinności wodnej.

W hydrobiologii rozróżnia się w przekroju pionowym jeziora trzy strefy. Woda powierzchniowa, prześwietlona nazywana jest epilimnionem. Charakteryzuje się dobrym natlenieniem i podlega mieszaniu w wyniku wiejących wiatrów. Hypolimnionem nazywamy strefę wody pod epilimnionem, do której nie dociera światło, mieszanie jej jest bardzo ograniczone. Wody tej strefy są zimne i słabo natlenione. Najczęściej między epilimnionem a hypolimnionem znajduje się termoklina, czyli tzw. skok termiczny, odznaczający się dużą tóżnicą temperatury w niewielkim słupie wody. Występowanie termokliny jest charakterystyczne dla sezonu letniego.

Wiosna

początek wiosny

Na początku wiosny. Lód na jeziorach zaczyna się topić, mocne promienie słoneczne nagrzewają powierzchnię wody, która wzbogaca się w tlen i nagrzewa się. Ryby podchodzą pod powierzchnię i szukają stref płytszych.

środek wiosny

W środku wiosny. Cała woda ma temperaturę wyrównaną, ze względu na występujące prądy cykliczne, doprowadzające tlen do samego dna. Dzięki temu, ryby mogą występować na całej powierzchni wody.

koniec wiosny

Pod koniec wiosny, ryby znów szukają ciepłych wód, by zacząć się rozmnażać. Wody głębokie mimo, że dobrze natlenione są zimniejsze niż powierzchnia, ryby gromadzą się na płyciznach.

Lato

początek lata

Początek lata, woda dobrze natleniona, o odpowiedniej temperaturze, produkuje dużą ilość pożywienia roślinnego. ryby rozpraszają się. Wówczas drapieżniki mogą być wszędzie. W tym wypadku, każde miejsce do łowienia może okazać się szczęśliwe.

środek lata

W środku lata wody powierzchniowe są dobrze natlenione, lecz zbyt ciepłe. W miejscach, gdzie woda ma znaczne różnice temperatury, zaczyna brakować tlenu. Ryby trzymają się mpowyżej tych miejsc.

koniec lata

Pod koniec lata sytuacja się nie zmienia. Wody powierzchniowe są za ciepłe dla większości ryb, a w głębszych partiach ubogie w tlen. Ryby znajdują się w miejscach powyżej znacznej różnicy temperatur. 

Jesień

początek jesieni

Początek jesieni, noce coraz zimniejsze, powodują spadek temperatury na powierzchni, podczas gdy wody głębokie pozostają skąpe w tlen. Ryby trzymają się bliżej powierzchni.

środek jesieni

W połowie jesieni, dzieje się podobnie jak w okresie wiosennym, następuje wyrównanie temperatury wody. Jest to spowodowane tym, że wiatr schładza natlenioną wodę, która opada w dół. Jeziora dzięki temu utrzymują dobrą kondycję, dzięki czemu ryby mogą znajdować się wszędzie.

koniec jesieni

Koniec jesieni. Warstwy powierzchniowe w kontakcie z powietrzem coraz bardziej się oziębiają. Jeziora srednie i głębokie maja wodę cieplejsze w głębinach niż na powierzchni. Ryby zaczynają przemieszczać się głębiej.

Zima

początek zimy

Początek zimy. Niska temperatura przenika od powierzchni, aż po dno. Wody powierzchniowe są najchłodniejsze, ryby trzymają się głębin i dna.

środek zimy

W połowie zimy, tlen w wodzie zmniejsza się wraz z jej głębokością. Ryby, które potrzebują więcej tlenu zaczynaja podpływać do powierzchni, do wody chłodniejszej ale za to bardziej natlenionej. Zjawisko występuje w obecności lodu.

koniec zimy

Pod koniec zimy, ryby mogą odczuwać niedostatek tlenu, potrzebnego im do życia. Zbierają się pod lodem, mimo bardzo zimnej wody. W tym czasie w płytkich zbiornikach, może dochodzić do masowych śnięć zwanych przyduchą.

Ostatnie wpisy

łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
kotwica do łódki wędkarskiej
Autor: Poradnik wędkarski 4 września 2023
Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
Pokaż więcej
Share by: