Zanim zarzucisz przynętę

Poradnik wędkarski

Poszukaj bąbelków na powierzchni i zmąconej wody. Sprawdź, z której strony dobiegają chlapnięcia i cmokanie - dowiedz się, gdzie są ryby i co robią.

Przyjrzyj się łowisku

Tuż nad wodą nieruchomo stoi wędkarz, wypatruje czegoś z uwagą na nieruchomej z pozoru wodzie. W ten sposób stara się wykryć najdrobniejsze oznaki obecności ryb w łowisku. Ryby na pewno gdzieś tam są. Czasami zdradzają się wyskokami nad wodę, chlapnięciami, wirami, widokiem grzbietu lub ogona przecinającego wodę bądź maleńkim oczkiem na jej powierzchni. Doświadczony wędkarz doskonale wie, że każdy z tych znaków może być informacją o tym, co robi ryba lub co on powinien zrobić.


Spławianie się

Niektóre ryby - np. leszcze, liny, karasie i brzany - często spławiają się na powierzchni. Zachowują się tak w okresach wysokiej aktywności, podczas żerowania lub przed jego rozpoczęciem. Żeby jednak mieć pewność, że naprawdę tak jest, należy przyjrzeć się, jak to robią.  Najbardziej obiecujące jest pojawienie się ryby, która wynurza się i wchodzi pod powierzchnię podobnie jak delfin, przecinając przy tym wodę z precyzją rozgrzanego noża przechodzącego przez masło.

  • Małe, rozchodzące się w kręgi, wiry na powierzchni są dobrą oznaką żerowania ryb, zwłaszcza gdy towarzyszy im wyraźne cmokanie. Oznacza ono, że ryby - np. wzdręgi, karpie lub klenie - wsysają unoszący się na powierzchni pokarm.


Mętna woda

Widząc chlapiące się ryby, które parami lub w stadzie opływają się dookoła, niemal z całkowitą pewnością można powiedzieć, że odbywają tarło. Warto jednak przyjrzeć się temu bliżej. Każde chlapnięcie może być oznaką obecności atakującego drapieżnika (szczupaka lub dużego okonia). Jeśli ryby nie pokazują się na powierzchni, należy sprawdzić, co dzieje się pod wodą - żerujące ryby mogą przeszukiwać dno. Chmury biota wzbijane w toni przez ryjące w dnie ryby rzadko są wyraźnie widoczne. Ich wypatrzenie wymaga wprawnego oka, gdyż - zwłaszcza w zmąconej wodzie - chmura błota nieznacznie tylko różni się barwą od otaczającej ją toni. Zauważenie każdej ciemniejszej lub jaśniejszej plamy w toni to wskazówka, by zainteresować się takim miejscem. Bąble na powierzchni łowiska często bywają przyczyną nieporozumień. Duże, pojawiające się nieregularnie bąble to tylko gaz błotny uwalniający się z dna. Bąble wysyłane na powierzchnię przez żerujące ryby są bez porównania mniejsze, często mają zaledwie wielkość główki od szpilki, przez co mogą przypominać delikatną pianę na wodzie. Charakterystyczne jest to, że pojawiają się regularnie, tworząc wstęgi, które ciągną się wzdłuż szlaku żerującej ryby. Takie bąble są typowe dla przeszukujących dno leszczy, karpi, linów i karasi.  

  • Gdy szczupak wyskakuje całkowicie nad powierzchnię wody, oznacza to, że goni ofiarę lub... ratuje się ucieczką przed znacznie większym osobnikiem własnego gatunku.

Ostatnie wpisy

Wędkowanie w Kwietniu
Autor: Poradnik wędkarski 1 kwietnia 2025
Kwiecień to jeden z najbardziej ekscytujących miesięcy dla wędkarzy. Przyroda budzi się do życia, temperatura wody stopniowo rośnie, a ryby zwiększają swoją aktywność. Wiosenna aura sprzyja dłuższym wypadom nad wodę, jednak warto pamiętać, że wiele gatunków rozpoczyna tarło, co oznacza obowiązujące okresy ochronne. Jakie ryby łowić w kwietniu i gdzie ich szukać? Sprawdź nasz poradnik!
łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
Pokaż więcej