Łowiąc metodą żywcową wrzucamy przynętę do wody i jesteśmy skazani na czekanie, czasami zupełnie bezsensownie, na przepływającą zdobycz. W spinningu jednak to nie ryba szuka wędkarza ale wędkarz szuka ryby, często podając przynętę precyzyjnie pod pysk drapieżcy. To właśnie stawia spinning w świetle najskuteczniejszych metod wędkarskich.
Ciągłe obławianie sztuczną przynętą obszaru wody umożliwia nam trafienie okazu życia, jak również trafienie w ławice mniejszych drapieżników chętnych do współpracy z naszym wabikem. Łowiąc na spinning najważniejszymi czynnikami decydującymi o końcowym wyniku są :
- technika połowu - ilu wędkarzy tyle technik, niektóre z nich będą nieco bardziej szczegółowo opisane w kolejnej części artykułu,
- dobranie odpowiedniego sprzętu i odpowiedniej przynęty - zależne jest ono od tego na jaką rybę się nastawiamy,
- skupienia w czasie łowienia czyli wyczuciu brań,
- umiejętności łowienia w odpowiednich miejscach.
Jak często widziałeś doskonałą miejscówkę, w której na bank siedział drapieżnik, a gałęzie były tak nisko, że nie było można oddać rzutu? Jest na to prosty sposób: tak zwany "strzał". Zasada działania tej techniki jest taka sama jak zasada działania łuku.
Aby podać w ten sposób przynętę należy:
> przytrzymać przynętę wolną ręką za kotwicę (trzymając np. za korpus jest duże ryzyko wbicia kotwicy w palce podczas wypuszczania przynęty)
> otworzyć kabłąk i przytrzymać palcem żyłkę
> skierować szczytówkę w kierunku miejsca gdzie chcemy podać przynętę> napręzyć żyłkę tak aby szczytówka się wygięła (im dalszy ma być rzut tym mocniej)
> wypuścić przynętę i wypuścić żyłkę spod palca drugiej ręki
Ostatnie wpisy
To warto wiedzieć
Created by Poradnik wędkarski