• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza
    Holowanie i wyciągnięcie ryby z wody

    Poradnik wędkarski

    Po udanym zacięciu rozpoczyna się holowanie ryby.

    Mniejsze ryby takie jak uklejki, płotki czy okonie nie stawiają zazwyczaj dużego oporu. Skręcając żyłkę kołowrotkiem podciągamy zdobycz do brzegu i unosimy nad powierzchnie chwytając w rękę. Sytuacja zmienia się, gdy zatniemy większą rybę.

    W tym momencie rozpoczyna się najbardziej emocjonujący etap połowu. Próba siłowego i szybkiego wyciągnięcia zdobyczy z wody najczęściej kończy się zerwaniem lub wyhaczeniem. Rozpoczynamy od odprowadzenia ryby z łowiska, aby nie płoszyła pozostałych. Staramy się holować rybę z dala od zatopionych drzew lub wodnej roślinności, czyli ewentualnych miejsc, w które zdobycz może wpłynąć i poplątać zestaw. Cały czas należy kontrolować, aby żyłka była odpowiednio napięta. W żadnym wypadku nie wolno luzować żyłki podczas holu. Jeśli łowimy na wędkę z kołowrotkiem należy odpowiednio wyregulować hamulec kołowrotka.

    Dzięki temu duże ryby mogą wyciągać żyłkę nawet na odległość 50 m. Gdy łowimy wędką bez kołowrotka jedyną możliwością, aby nie zerwać żyłki jest poruszanie się za rybą wzdłuż brzegu. Gdy ryba jest już odpowiednio zmęczona możemy przejść do ostatniego etapu, czyli wyciągnięcia jej z wody. Jeśli dysponujemy podbierakiem, naprowadzamy na niego zdobycz i najlepiej jednym ruchem zagarniamy ją do środka. Gdy brzeg zbiornika jest płaski, możemy rybę z rozpędu wyciągnąć na brzeg. Jest to tak zwane lądowanie wyślizgiem. Jeśli warunki na to nie pozwalają, a nie posiadamy podbieraka, jedynym sposobem jest chwycenie jej ręką. Wymaga to od wędkarza nie małej wprawy oraz zwinności. Początkującym wędkarzom zaleca się więc zabieranie nad wodę podbieraka. 

    Ostatnie wpisy

    łódka wędkarska
    Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
    Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
    Komplet przynęt wędkarskich.
    Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
    W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 4 września 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    Pokaż więcej
    Share by: