Sumik karłowaty

Poradnik wędkarski

Niefortunnie sprowadzony z Ameryki Północnej sumik karłowaty szybko rozpanoszył się w naszych wodach. Na szczęście nie wszędzie jeszcze występuje.

Jest ryba inwazyjną - ze względu na szkody jakie niesie za sobą, ta wbrew pozorom sympatyczna ryba została uznana przez PZW za szkodnika. Zapis w regulaminie mówi:, że "po złowieniu nie należy go wypuszczać do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód". Zjada ikrę i narybek rodzimych polskich ryb. Jest rybą mało wymagającą w tlen, nawet zimowa przyducha nie jest mu straszna. Jest ciężki do "wyeliminowania" z łowiska, a kiedy jego populacja się powiększy staje się poważnym utrapieniem dla wędkarzy. Po złowieniu zakazuje się wpuszczania z powrotem sumika do wody, należy go humanitarnie uśmiercić.


Od suma odróżnić jest go łatwo - ma krótką płetwę odbytową, inny kształt ogona oraz płetwę tłuszczową, jak ryby łososiowate. Paszczę okala osiem wąsów jednakowej długości, po cztery na każdej szczęce. Ma też ostre kolce przy płetwach. Żyje w ciepłych, wolno płynących lub stojących wodach, wytrzymuje okresowe niedobory tlenu. Rzadko osiąga masę 0,5 kg, choć w szczególnie sprzyjających warunkach może przekroczyć nawet 1 kg.


Żeruje w miesiącach letnich, jest bardzo żarłoczny, nie gardzi żadną przynętą. Stado sumików nie dopuszcza do przynęty innej ryby. Gdy biorą większe okazy, połów może być interesujący, natomiast małe osobniki są utrapieniem.

Jest ryba o wysokich walorach smakowych, myślę, że wielu z Was spotkało się z rybą w puszcze " Byczki w pomidorach" ...mięso ma bardzo smaczne. niestety to chyba jedyna jego zaleta. Sumika należy ostrożnie brać do ręki, ze względu na ostre kolce. Skaleczenia trudno się goją.

Ostatnie wpisy

Wędkowanie w Kwietniu
Autor: Poradnik wędkarski 1 kwietnia 2025
Kwiecień to jeden z najbardziej ekscytujących miesięcy dla wędkarzy. Przyroda budzi się do życia, temperatura wody stopniowo rośnie, a ryby zwiększają swoją aktywność. Wiosenna aura sprzyja dłuższym wypadom nad wodę, jednak warto pamiętać, że wiele gatunków rozpoczyna tarło, co oznacza obowiązujące okresy ochronne. Jakie ryby łowić w kwietniu i gdzie ich szukać? Sprawdź nasz poradnik!
łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
Pokaż więcej