wędkarstwo - poradnik wędkarski
logo - strona główna kalendarza
Sposoby łapania rosówek

Poradnik wędkarski

Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad, pozwalających w krótkim czasie zdobyć zapas rosówek na cały sezon. Pamiętać trzeba o tym, że do przechowywania rosówek niezbędna jest wkopana w ziemię skrzynia wypełniona specjalnym podłożem (mieszanką słomy, liści i ziemi) lub lodówka.


Większość zbieraczy rosówek chwyta je nocą. Można je zbierać także wczesnym rankiem, szczególnie gdy całą noc mżył drobny deszcz. Rankiem rosówki znajdują się daleko od swych norek i łatwo je zbierać. Nie trzeba wtedy używać latarki. Najlepszymi miejscami do porannego zbierania rosówek są obrzeża trawników, klombów, stadionów oraz rynny ściekowe przy brukowanych chodnikach i utwardzonych ulicach.


W jednych miejscach jest bardzo dużo rosówek, w innych mało. Ich liczbę często ogranicza stosowanie środków chemicznych.


Warto szukać na starych, utrwalonych już trawnikach. Na trawnikach świeżo założonych przez kilka lat spotkasz tylko pojedyncze rosówki. Jeżeli trawnik jest założony na glebie piaszczystej lub żwirowej, rosówki nigdy nie będą na nim licznie występowały.


Szukaj rosówek w czasie długotrwałych lekkich opadów i mżawek lub bezpośrednio po nich. Rosówki nie lubią wypełzać z jamek w czasie ulewnych, burzowych deszczów. Temperatura powietrza powinna być wyższa niż 10°C, w niższej bowiem rosówki pozostają pod ziemią.


Po zapadnięciu ciemności odczekaj 2-3 godziny, by rosówki opuściły jamki. Jeżeli ich ogony są jeszcze zakotwiczone w norkach, rosówki potrafią do nich błyskawicznie powrócić, gdy tylko spostrzega światło latarki lub poczują spowodowane krokami drgania ziemi.


Reflektor latarki przysłoń filtrem z czerwonego celofanu. Czerwone światło pozwala wykryć rosówki, nie płosząc ich. Stąpaj lekko i powoli, by nie spowodować drgań ziemi.


Do zbierania rosówek z utwardzonych chodników i ulic używaj pincety lub malej łopatki, gdyż z twardego podłoża trudno podnieść palcami śliską i mokrą rosówkę.


🎣 Wędkarska Tajemnica: Dżdżownice - Królowe Przynęt! 🪱


Dla wszystkich miłośników wędkarstwa, chciałbym podzielić się pewnym sekretem, który od wieków jest niezastąpiony w naszych łowiskach - dżdżownice! 🎣


Te skromne stworzenia, chociaż mogą wydawać się mało imponujące, są jednymi z najskuteczniejszych przynęt na ryby. Ich naturalny ruch i aromat wabią ryby z daleka, sprawiając, że z łatwością możemy zdobyć pięknego okaza.

Co więcej, dżdżownice są uniwersalne - sprawdzają się zarówno w łowieniu na grunt, jak i na spławik. Niezależnie od tego, czy jesteśmy doświadczonymi wędkarzami czy też dopiero zaczynamy przygodę z tym hobby, dżdżownice z pewnością pomogą nam zdobyć niezapomniane chwile na wodzie.

Nie zapominajmy o odpowiedzialnym podejściu do natury. Jeśli korzystasz z dżdżownic jako przynęty, pamiętaj, że to nadal żywe istoty. Połówmy z umiarem i szacunkiem, dbając o nasze wodne ekosystemy.

Wędkarstwo to nie tylko rywalizacja z rybami, ale także okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i odprężenia. Dlatego bierzcie wędkę, przynęty i udamy się na łowiska razem!

Ostatnie wpisy

łódka wędkarska
Autor: Poradnik wędkarski 25 lipca 2024
Własna łódka wędkarska to marzenie niemal każdego zapalonego wędkarza. Dzięki niej można opuścić brzeg i udać się na połowy w głąb akwenu. Dobra łódź wędkarska powinna zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wędkowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.
Komplet przynęt wędkarskich.
Autor: Poradnik wędkarski 3 czerwca 2024
W świecie wędkarstwa, przynęty wędkarskie odgrywają kluczową rolę w skutecznym łowieniu ryb. W zależności od preferencji wędkarza, gatunku ryb oraz warunków atmosferycznych, przynęty mogą przybierać różne formy i kształty. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnorodności przynęt wędkarskich, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne rozwiązania.
skuteczna przynęta
Autor: Poradnik wędkarski 1 stycznia 2024
Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
kotwica do łódki wędkarskiej
Autor: Poradnik wędkarski 4 września 2023
Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
Pokaż więcej
Share by: