Dobry kołowrotek w łowieniu gruntowym odgrywa bardzo ważną rolę. W wędkarstwie spławikowym jest to mniej istotny aspekt, to feeder może nam nie wybaczyć dobranie nieodpowiedniego sprzętu. Obciążenia jakie zostają stawiane na mechanizmy są znacznie większe niż w połowach na spławik, tak więc dobranie odpowiedniego kołowrotka jest tu bardzo istotne.
Przede wszystkim dobry. A dobry to znaczy jaki ? Tu postaram się wymienić kluczowe cechy dobrego młynka.
Gruntowy kręcioł, wyróżniać się powinien już na pierwszy rzut oka gabarytami. Na dobrą miarę, można by stwierdzić, że jest połączeniem kołowrotka karpiowego oraz do połowów odległościowych, którego to wspólnymi cechami będą szpula oraz wolny bieg. Nieliczne posiadają jeszcze funkcję hamulca walki, który to podczas walki i wysokiego ryzyka zerwania ryby, pozwala nam bardziej panować nad odjazdami ryby, a funkcja ta jest pewną alternatywą wolnego biegu. Piszę pewną, ponieważ hamulca walki nie da się tak ustawić by wypuszczał swobodnie żyłkę jak wolny bieg. Dobry gruntowy - feederowy sprzęt powinien dobrze znosić ciężar wyrzutowy w granicach 100 - 150 g, być łatwy w użyciu i wymagać minimum dbałości, ponieważ feeder to niejednokrotnie trudne warunki jak piach, błoto, woda...
Wracając do szpuli warto zwrócić uwagę na jej głębokość, wyróżnia się dwa rodzaje... płytka i głęboką. Osobiście jestem zwolennikiem tych drugich, umożliwiających nawijanie zwojów w mniejszym promieniu skrętu, co w dalszym stopniu umożliwia nam dalsze rzuty, a zapożyczone to zostało z metody odległościowej. Do tego spotkać jeszcze można szpule w formie stożka, które w pewnym stopniu ułatwiają wysuwanie się żyłki a zarazem wykonywanie dalszych rzutów. Odpowiedni rozmiar, powinien pozwolić nawinąć nam minimum 150 m żyłki 0,28
Druga sprawą jaką chcę omówić w paru słowach jest wolny bieg, który stał się nieodłącznym atrybutem karpiarstwa, i o tyle, gdzie podczas gruntowych połowów obejdziemy się bez tej funkcji, w karpiarstwie stało się to wymogiem. Wolny bieg przydatny jest podczas holu, koryguje błędy, doskonale spisuje się podczas odejść, jak również docenili to łowiący na zestawy z martwą rybką polując na sandacze.
Na sklepowych półkach spotkać możemy również kołowrotki z wbudowanym sygnalizatorem brań, który po lekkim wysunięciu żyłki daje sygnały dźwiękowe... ale to już raczej taki gadżet, choć przyznam, że miałem przyjemność przez jeden sezon użytkowania takiego właśnie cuda.
Hamulec jest ważną częścią każdego kołowrotka. Umożliwia on odpowiednie oddawanie żyłki podczas uderzenia ryby. Jeśli żyłka z kołowrotka uwalniana jest nierównomiernie, znaczy to, że hamulec nie funkcjonuje właściwie - żyłka powinna wysuwać się gładko i płynnie. Wyróżnia się kręcioły z przednim jak i z tylnym hamulcem, te z przednim są delikatniejsze ze względu na umiejscowienie w przedniej części systemu hamowania, co nie znaczy, że ustępują jakością tym z tylną wersją. Mocne kołowrotki do feedera mają najczęściej dość wolne przełożenie, i posiadają minimum 4 łożyska. Na zakończenie dodam, że poszukując dobrego sprzętu w nie wygórowanej cenie, który posłuży nam więcej niż jeden sezon znajdziemy już w granicach 150 - 200 złotych, przy czym warto pamiętać, iż na sprzęcie jakim jest właśnie kołowrotek zbytnio oszczędzać się nie powinno. A na pewno zaowocuje to satysfakcją podczas połowów, tego jestem pewien.
Ostatnie wpisy
To warto wiedzieć
Created by Poradnik wędkarski