• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza
    Na co biorą ryby

    Poradnik wędkarski

    Sum lubi rosówki, leszcze pływają stadami, płocie uwielbiają białe robaki. Zanim wybierzemy się na łowisko, warto wiedzieć jakie ryby chcemy łowić i poznać ich zwyczaje.

    Sandacz, przebiegły drapieżnik - wymiar ochronny: do 50 cm, okres ochronny: od 1 stycznia do 30 maja.

    Sandacze łowić można na wiele sposobów. Bardzo skuteczną metodą jest łowienie na spinning, techniką opadu. Mętnookie sandacze to przede wszystkim nocni łowcy, dlatego wielu gruntowych wędkarzy, stara się je złowić na feeder metodą na filet, czy martwa ukleje. Połowy często zaczynają się o zmierzchu około godziny 21, na żyłkę 0,25-0,28, dobrze jeśli kołowrotek wyposażony jest w wolny bieg, lub precyzyjny hamulec quick drag (QD).


    Sum, lubi brać przed burzą - wymiar ochronny: do 70 cm, okres ochronny: od 1 listopada do 30 czerwca. Na Odrze, na odcinku od ujścia Warty do wód morskich, trwa on od 1 listopada do 31 maja. Najlepsze wyniki osiąga się, łowiąc z gruntu. Najlepsza przynętą jest pęczek rosówek, jak również wątróbka. Rosówki zakładamy na duży haczyk po dwie, trzy sztuki w zależności od wielkości robaka. Z wątróbka obchodzimy się nieco inaczej, ze względu na delikatność tej przynęty, przed założeniem jej wędkarze owijają ja w gazę, która pozwoli trzymać się na haku. Żyłka powinna być gruba w granicach 0.40 lub plecionka spełniająca wytrzymałość kilkudziesięciu kilogramów, Sum bierze zdecydowanie, mimo to nie należy się zbytnio spieszyć z zacięciem. 


    Lin, to bardzo czujna ryba - wymiar ochronny: do 25 cm, okres ochronny: brak. Najlepszą przynęta na lina są rosówki, lub czerwone robaki. Na białe robaki, nawet jeśli będzie to pęczek, możemy łowić mniejsze sztuki. Chcąc złowić lina, warto wybrać się na łowisko przed świtem.


    Pstrąg potokowy, to waleczna sztuka - wymiar ochronny: do 30 cm, okres ochronny: od 1 września do 31 stycznia. Od 1 stycznia 2020 wymiar i okres ochronny tego gatunku może być różny w zależności od uchwały danego okręgu PZW. Jest mieszkańcem chłodnych i bogatych w tlen potoków i rzek. Łowi się je na błystkę, a także na muchę


    Karp, to prawdziwy obżarciuch - wymiar ochronny: do 30 cm, okres ochronny: brak. Najlepsze połowy karpi to miesiące czerwca, okres wakacyjny - szczególnie pierwsza połowa, oraz wrzesień. Najlepiej łowić je rano lub wieczorem, co jednak nie jest ścisłą regułą. Szczególną przynętą na karpie są kulki proteinowe, uwielbiane przez te ryby ale również skutecznie możemy łowić na kukurydzę, czy czerwone jak i białe robaki.


    Płoć, może brać na wszystko - wymiar ochronny: brak, okres ochronny: brak. To jedna z częstszych zdobyczy wędkarzy, szczególnie spławikowych. Łoi się je, na bardzo różne przynęty: białe i czerwone robaki, larwy ochotek, pszenicę, pęczak, chleb, ciasto, kukurydzę, Latem skuteczne będą przynęty pochodzenia roślinnego, a w okresie wiosennym i jesienią lepiej zakładać robaki i larwy owadów.


    Miętus, lubi wieczorno-nocne wędrówki - wymiar ochronny: do 25 cm, okres ochronny: od 1 grudnia do końca lutego. Miętusy łowi się przede wszystkim nocą, jesienią i zimą. Zimne noce to moment dobrych połowów. przynęta powinna leżeć na dnie, a najskuteczniejszymi przynętami będą rosówki i czerwone robaki.


    Ukleja, bardzo zwinna rybka - wymiar ochronny: brak, okres ochronny: brak. Tę niezwykle pospolita rybę, łowić można niemalże na wszystko. Żerujące ukleje w okolicy brzegu nie pogardzą białymi robakami, pinkami, małymi dżdżownicami, ciastem, larwami ochotki, chlebem, pszenicą, kukurydzą. Dobrze jest je lekko zanęcić sypką zanętą.


    Szczupak, to prawdziwy kanibal - wymiar ochronny: do 50 cm, okres ochronny: od 1 stycznia do 30 kwietnia. Najlepszymi miesiącami do połowu są maj, a następnie wrzesień i październik. Szczupaki żerują cały dzień, łowi się je na spinning, jak również na żywca co jest jest jednak mniej etyczne. 


    Okoń, głęboko połyka haczyk - wymiar ochronny: do 18 cm, okres ochronny: brak. Od 1 stycznia 2020 wymiar i okres ochronny tego gatunku może być różny w zależności od uchwały danego okręgu PZW. Okonie biorą przez cały rok, łowi się je na spławik, z gruntu a także na spinning. Najlepszymi przynętami będą czerwone robaki oraz małe sztuczne przynęty imitujące małą rybkę. Okonie zacina się dość szybko, nie pozwalając głęboko połknąć haczyka.


    Karaś, to bardzo silna ryba - wymiar ochronny: brak, okres ochronny: brak. Najlepszy okres połowów to wiosna i lato. Kiedy robi się już chłodniej, karaś żeruje znacznie słabiej. Jest rybą ostrożną i płochliwą. Przynętę często bierze delikatnie i nieufnie. ponad kilowe sztuki są bardzo silne, co potrafią pokazać najczęściej przy samym brzegu.


    Kleń, uwielbia owady - wymiar ochronny: do 25 cm, okres ochronny: brak. Klenie żerują przy dnie, najlepiej łowić je na przepływankę, dobrze biorą z gruntu. Uwielbia rosówki, czerwone robaki, a w maju owady, a także owoce wiśni, porzeczek, czereśni. W ciepłe letnie dni żerują na powierzchni, wówczas dobrze stosować przynęty pływające jak skórka chleba a także łowić na muszkę.


    Leszcz, żeruje całymi stadami - wymiar ochronny: brak, okres ochronny: brak. Poza okresem, kiedy ryba się trze, bierze od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najlepszym okresem połowu to wczesna wiosna, a także całe lato i początek jesieni. Jednak najintensywniej bierze w sierpniu i wrześniu, wczesnym rankiem, oraz po zachodzie słońca. Świetnie bierze w jasne księżycowe i ciepłe noce. Łowi się często wtedy największe okazy.

    Ostatnie wpisy

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: