• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Co karpie lubią najbardziej


    Wielu karpiarzy jest w trakcie przygotowań do nowego sezonu karpiowego. Na początku na pewno gruntowne porządki, sprawdzamy, czego nam brakuje i co się zużyło. Niektórzy wymieniają stary sprzęt na nowy, inni przygotowują się do sezonu, planując zasiadki na konkretnych zbiornikach. Przeglądając kwartalniki karpiowe z ubiegłego roku, a szczególnie paradę łowców, wpadł mi do głowy pomysł na napisanie ciekawego artykułu.

    co karpie lubią najbardziej

    Na rynku przynęt karpiowych istnieje dużo firm, które produkują najróżniejsze aromaty. Począwszy od tych najbardziej znanych: truskawka, wanilia, miód, ryba, krab, scopex, do mniej popularnych: muszla, koper, kiwi, róża, fiołek, kałamarnica czy gulasz. Nie sposób byłoby wymienić wszystkich zapachów, które oferują firmy. Powiedzieć można, że na rynku, co rok ukazują się nowinki zapachowe. A ile jeszcze aromatów to tajemnica dobrych karpiarzy? Jaki zapach jest najbardziej skuteczny? Postanowiłem to sprawdzić. 

     

    Spośród parady łowców z czterech kwartalników z ubiegłego roku, zebrałem wiadomości, na jakie przynęty brały karpie. Spośród 100 karpiarzy z parady łowców niecałe 60 osób deklaruje, na co wziął im karp. 

    Jak widać, najbardziej łowne są kulki słodkie, a następnie „śmierdziele”. Łamańce, kukurydza i pellet mają mnie więcej podobny procent skuteczności, ale znacznie mniejszy od poprzednich przynęt. Z pośród tych przynęt zaledwie 5 było „pływakami”. 

    Niejeden z nas zastanawiał się, jaki zapach jest najskuteczniejszy. Skuteczność zapachu jest uwarunkowana licznymi czynnikami takimi jak: pora roku, charakter łowiska, temperatura wody, zróżnicowaniem fauny i flory zbiornika, oraz przyzwyczajeniem karpi. Następny wykres dotyczy konkretnych zapachów, jakie karpie wybierały w ubiegłym roku.

     

    Najskuteczniejszym okazuje się aromat truskawkowy, który także i mnie sprawdził się w ubiegłym roku. Zapach ten jest najczęściej używany przez wędkarzy. Może dlatego, że karpie się do niego przyzwyczaiły? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Pewne jest to, że duże karpie uwielbiają ten zapach. Drugim najbardziej łownym zapachem jest ryba. Można, by powiedzieć, że zapach ten znajduję się w większości kulek, ze względu na udział mączki rybnej w mixie. Dobre wyniki zaliczyły również aromaty: wanilia, brzoskwinia, kukurydza, scopex, owoc, orzech, kałamarnica, muszla, krab, halibut i pomarańcza. W grupie „inne” zebrałem wszystkie te aromaty, które występowały pojedynczo. Są to przeróżne, ciekawe i kombinowane aromaty, których lista jest następująca:

     

    Scopex/kałamarnica

    • Kałamarnica/ośmiornica

    • Scopex/wątroba

    • Ryba/krab

    • Kiwi

    • Miód

    • Naturalny

    • Ananas

    • Łosoś/muszla

    • Krewetka

    • Wątroba

    • Gulasz/wątroba

    • Koper

    • Owoc/krab

    • Konopie

    • Miód/kałamarnica

     

    Zestawienie to na pewno skłania do pewnych refleksji i przemyśleń, na jaki zapach postawić w nadchodzącym roku. Pozostało jeszcze wiele skutecznych aromatów, których niestety nie możemy poznać ze względu na tajemniczość ich użytkowników. Niektórzy jednak są przekonani twierdzeniem: „czym się nęci, tym się łowi”. Tylko z jaką skutecznością? Czym pachnie sukces sezonu wędkarskiego? Odpowiedź każdy z nas pozna nad wodą.

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: