• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Jak dobrać spławik


    Spławiki stosowane do łowienia przy pomocy bata i tyczki są projektowane jako bardzo lekkie (od 0,3 g – 2 g wyporności, w wodzie szybko płynącej do 10 g) i bardzo czułe.

    jak dobrać spławik

    Cały zestaw jest mocowany do czubka blanku na stałe i w związku z tym nie ma potrzeby zwiększania jego wagi w celu jego dalekiego zarzucania. Spławiki w tej metodzie są bardzo czułymi wskaźnikami brań. Charakterystyczny kształt: krótka antenka z plastiku, niewielki korpus z balsy i stosunkowo długi kil z drutu umożliwiają bardzo stabilną pracę spławika.

    

    Kształt i przeznaczenie

    Kształt korpusu jest uzależniony od miejsca i warunków wędkowania:

    spławiki do łowienia w rzece

    A) Do wędkowania w rzece powinno się używać spławika w kształcie kropli, przy czym jego najszersza część znajduje się u góry. Taki kształt sprawdza się podczas przepływanki i przepływanki z przytrzymaniem..

    spławik do łowienia w czasie wiatru

    B) Do wędkowania w czasie wiatru na stojącej wodzie używa się spławika w kształcie kropli wody, przy czym szersza część znajduje się w dolnej części korpusu. Górna część tworzy szpic przechodzący w antenkę. Ten kształt można z powodzeniem stosować przy łowieniu na większych głębokościach, ponieważ umożliwia pracę z większym obciążeniem, a co za tym idzie szybszym sprowadzeniem przynęty na dno. 

    spławik na delikatne brania

    C) Gdy brania są słabe lub delikatne najlepiej użyć spławika z wąskim, podłużnym korpusem w kształcie wrzeciona. Umożliwia on obserwację najdelikatniejszych brań. Używać go można na stojącej lub bardzo wolno płynącej wodzie. Spławik o takim kształcie bardzo dobrze sygnalizuje brania z opadu. 

    spławiki do wypuszczania

    D) Spławiki bez antenki używa się w jeziorach przepływowych lub tam, gdzie występują prądy pod wodą. Ze względu na wyporny czubek są często używane do połowy karpi, przy używaniu ciężkich przynęt (np. rosówek lub dużych ziaren kukurydzy)

    Na podstawie powyższych form buduje się różne "wersje do celów specjalnych", z których wspomnę tylko dwie:

    spławik do łowienia podczas wiatru i fali

    B1) Do wędkowania w czasie wiatru i fali. Wysoka antenka pomalowana do połowy jednym kolorem, później innym kolorem, z korpusem umieszczonym w środkowej części. Antenka jest nieco krótsza od kila. Po wyważeniu do połowy antenki korpus jest zatopiony stosunkowo głęboko. Oddziaływanie fali na niego jest ograniczone. Dodatkowo często jest stabilizowany pojedynczą oliwką umieszczoną w dużej odległości od ostatniej śruciny sygnalizacyjnej.

    spławik na brania podnoszone

    B2) Sygnalizujący brania podnoszone, przeznaczony głownie na wody stojące. Korpus w kształcie gruszki przechodzi w grubszą podstawę antenki. W czasie podnoszenia ostatniej śruciny sygnalizacyjnej unosi się w górę.

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: