• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza

    Jak łowić na orzechy tygrysie


    Mamy już "tygrysy" gotowe do łowienia, czas teraz na podanie ich naszym wielkołuskim ulubieńcom i dziś piszemy o ich wykorzystaniu w praktyce karpiowych łowisk.

    W wielu wodach karpie zaczynają wybrzydzać między kulkami proteinowymi, a nie znają jeszcze orzechów tygrysich bo nikt na nie tam nie łowił, ale nic nie szkodzi. Można je stosunkowo szybko przyzwyczaić do tej karmy.

    jak łowić na orzechy tygrysie

    Kilka dni przed pierwszą zasiadką zaczynamy zanęcanie. Co dwa dni do wody wędruje 1-2 kg orzechów z dodatkiem innych ziaren, takich jak ciecierzyca, konopie czy kukurydza. Dodatek tych składników sprawi, że karpie szybciej zainteresują się orzechami, a jednocześnie sprawi, że zanęta będzie tańsza (orzechy są stosunkowo drogie). 

    Co ciekawe, w procesie przyzwyczajania ryb do "tygrysów" biorą udział same karpie. Część pobranych przez nie orzechów nie zostanie strawiona i zostaną wydalone do wody. W ten sposób pojawią się w całym zbiorniku, przez co więcej ryb będzie miało okazję poznać ich smak i zaakceptować. Po przyzwyczajeniu ryb do smaku orzechów tygrysich wielodniowe nęcenie nie będzie już potrzebne. W zupełności wystarczy podanie kilku ich garści w okolice zarzuconego zestawu.

    Orzechy tygrysie zakładamy na włos tak samo jak kulki, za pomocą zwykłej igły do przynęt. Ich wytrzymałość w wodzie jest praktycznie nieograniczona, można więc podawać je na wędce nawet przez kilka dni. 

    Dla zwiększenia ich atrakcyjności można je delikatnie ponacinać już po założeniu na włos, przez co szybciej uwalniane są soki, które dodatkowo wabią ryby.

    Tam, gdzie w łowisku występują raki podgryzające kulki proteinowe, zastosowanie "tygrysków" pozwala karpiarzowi spać spokojnie. Założenie zaś ich kilku na włos skutecznie eliminuje brania białej ryby, niemal całkowicie eliminując przyłowy.


    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: