• wędkarstwo - poradnik wędkarski
    logo - strona główna kalendarza
    Gdzie szukać ryb, o danej porze roku

    Poradnik wędkarski

    Wędkowanie to świetna forma relaksu, ale warto wiedzieć, od czego zacząć. Oto kilka wskazówek, gdzie i kiedy szukać najlepszych okazów, nie zapominając o wymiarach i okresie ochronnym niektórych gatunków.

    Jak szukać ryb?

    Aby wędkowanie było owocne, trzeba wiedzieć, gdzie należy szukać ryb. Obfite łowy wiążą się z wędkowaniem o świcie oraz wieczorem, kiedy zachodzi słońce. To wędkarz musi dopasować się do ryby, dlatego pewna dotycząca sposobu życia i zachowań ryb jest niezbędna.

    O danej porze roku.

    W zimnych miesiącach ryby szukają wód cieplejszych, natomiast w cieplejszych odwrotnie. Kiedy woda jest cieplejsza, ryby mają zwiększony metabolizm, tym samym częściej żerują w poszukiwaniu pokarmu. Zatem wędkując wiosną łowimy tam gdzie woda nagrzewa się wcześniej a latem, prawdziwych okazów szukamy w miejscach, gdzie woda jest chłodniejsza, mniej nagrzana od słońca, często tam, gdzie pada na nią cień. Ryby szukają także dobrze natlenionych miejsc, te natomiast są w strefach nurtu oraz w porze zimowej. Wiele gatunków ryb ma spore wymagania tlenowe, np. pstrągi lipienie, brzany, certy, dlatego zamieszkują głównie rzeki. Najniższe zapotrzebowanie na tlen mają karaś i lin, które potrafią przetrwać okres prawdziwej przyduchy.

    Wiosną łowimy na wodach płytkich, szczególnie na jeziorach lub stawach, woda tam nagrzewa się szybciej i w pierwszej kolejności pojawia się pierwsza roślinność. Na kanałach i w rzekach ryby migrują z zimowisk na swoje typowe miejsca żerowania i rozrodu. Jeżeli jesteśmy zwolennikami wędkarstwa w rzekach, warto przebywać na napływach które tworzą na powierzchni charakterystyczne wiry.


    Pory sprzyjające wędkowaniu


    Wczesna wiosna sprzyja wędkowaniu, ryby po zimie, a przed tarłem potrafią być żarłoczne, pod warunkiem jednak, w miarę ogrzewającej się wody. Jej niska temperatura nie sprzyja żerowaniu. Przełom kwietnia i maja, nie sprzyja najlepszemu łowieniu białej ryby, ponieważ wtedy najwięcej ryb w pierwsze kolejności takich jak płocie leszcze, karasie... przechodzą tarło. To natomiast dobra pora na upolowanie lina, ponieważ te stadnie czekają na odpowiednią temperaturę.

    W lecie ryby żerują głównie o świcie i zmierzchu, a większe osobniki nocą. O tej porze roku odsuwają się od brzegu i uciekają w głębsze i chłodniejsze miejsca. Lato to najlepszy okres połowu karpi, ryb ciepłolubnych, którym nie straszne wyższe temperatury wody. W rzekach szukajmy okoni i szczupaków w przybrzeżnych trawach, bo to właśnie tam ukrywają się przed słońcem. Leszcza można znaleźć na większych głębokościach jeziora, w rejonach górek podwodnych. Większych brań możemy spodziewać się także po wietrznej i deszczowej pogodzie, ponieważ woda staje się bardziej natleniona. Pogoda może dać nam wiele wskazówek, kiedy szukać ryb. Ważny jest kierunek i siła wiatru, zachmurzenie i unikanie  księżyca w pełni. Mimo, że wędkarze tego  nie lubią, dobrze mieć skierowany wiatr i falę w swoją stronę, woda wtedy wraz z pokarmem kieruje więcej ryb.

    Zimniejsze pory roku, jak jesień czy zima, również mogą być owocne, gdzie wraz z malejącą temperaturą brania stają się słabsze. Wczesna jesień, to dobra pora na połów ryb przygotowujących się do zimy, które dobrze żerują magazynując "energię" w postaci tkanki tłuszczowej. Jesienią wraz z czystą i lepiej natlenioną wodą można zwabić drapieżniki, potrafią być one wtedy bardzo aktywne, a okazałych rozmiarów sandacze czy szczupaki nie należą do rzadkości. Ryby częściej przebywają w strefie dennej, dlatego tam należy ich szukać. Zimą natomiast ryby zbierają się w większe stada i szukają cieplejszych, spokojniejszych warunków do przetrwania. Łowić zaczynamy najpierw od brzegu, później można przesuwać się wraz z rybami, przemieszczającymi się w spokojniejsze miejsca.

    Ostatnie wpisy

    skuteczna przynęta
    Autor: Poradnik wędkarski 01 Jan, 2024
    Wędkarstwo to pasja wielu ludzi, którzy lubią spędzać czas na łonie natury i cieszyć się z dorodnych połowów. Aby osiągnąć sukces na łowisku, nie wystarczy jednak mieć dobrego sprzętu i umiejętności. Kluczową rolę odgrywa również odpowiedni dobór przynęty, która ma za zadanie zwabić i sprowokować rybę do ataku. Wśród wielu rodzajów przynęt, które można stosować w różnych metodach i warunkach, szczególną popularnością cieszą się przynęty zwierzęce, czyli żywe robaki, larwy, owady i małe rybki.  Jak skutecznie łowić na przynęty zwierzęce? Oto kilka porad, które mogą się przydać.
    kotwica do łódki wędkarskiej
    Autor: Poradnik wędkarski 04 Sep, 2023
    Kotwica to jeden najważniejszych z elementów wyposażenia łodzi. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie cumowania i spoczynku. Pomaga stabilizować jednostkę podczas wymagających warunków. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią kotwicę do łódki wędkarskiej!
    rosówka po deszczu
    Autor: Poradnik wędkarski 27 Aug, 2023
    Rosówki w sklepie są drogie, dlatego wielu wędkarzy zbiera je samodzielnie.
    wpływ roślinności na połów ryb
    Autor: Poradnik wędkarski 30 May, 2023
    Wędkarstwo to nie tylko sztuka połowu ryb, ale także zrozumienie ich preferencji żywieniowych i środowiskowych. Roślinność odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych, zapewniając schronienie, pokarm i miejsca tarła dla ryb. Różne gatunki ryb mają różne preferencje co do rodzaju roślinności, w jakiej się odnajdują. W tym artykule przyjrzymy się roślinności w wędkarstwie i jakie ryby lubią różne typy roślin.
    Pokaż więcej
    Share by: